SRC5 2020 Sınav Takvimi Açıklandı


0
Categories : Genel , TMGD Duyuruları

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2020 yılında Karayoluyla Tehlikeli Madde Taşıyan Araç Şoförlerine Yönelik Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönergesi kapsamında yapılacak olan SRC-5 sınavlarının tarihlerini açıkladı. Bakanlık bu yıl 4 sınav yapacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, SRC-5 sınavlarına yönelik tarihleri ile sınav başvuru başlangıç ve başvuru bitiş tarihlerini gösteren sınav takvimini yayınladı. 

SRC-5 sınavları ne zaman?

Bakanlıktan açıklanan sınav takvimleri şu şekilde oldu:

src 5 sınavları 2020 takvimi

SRC-5 Sınavları nerede yapılacak? Hangi illerde SRC-5 Sınavına girebilirsiniz?

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre 27 Eylül 2020 tarihinde yapılacak olan SRC-5 sınavı  Adana Ankara, Antalya, İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakası), İzmir, Diyarbakır, Trabzon’da gerçekleştirilecek.

Diğer üç sınav, TMGD sınavları ile aynı gün yapılacak. Bu sınavlar Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakası), İzmir, Samsun, Sivas ve Trabzon’da gerçekleştirilecek.

Sınavla ilgili notlar:

1.    Sınav saat 10:00’da başlayacaktır.
2.    Bakanlık gerektiğinde sınav tarihlerinde ve sayısında değişiklik yapabilir.
3.    Sınava katılanlar sınav başvurusu sırasında sınav yeri için il tercihi yapacaklardır.
4.  Sınav yapılacak illerde başvuru sayısı 250 kişiyi geçmediği takdirde, Bakanlık tarafından bu başvurular en yakın ile kaydırılabilir. Başvuru sayısı değerlendirmesinde TMGD sınavı başvuru sayısı da dikkate alınacaktır.  
5.   Açıklanan sınav tarihleri için verilen eğitim tamamlama tarihlerinde saat 21.00’e kadar tamamlanan eğitimlerde başarılı olanlar sınava girebilecektir.
6.   SRC5 Yenileme Eğitimi alan adayların, Eğitim Tamamlama Belgelerinin süresi 2 yıl geçerli olup, bu süre zarfında 4 adet sınava girme hakları bulunmaktadır. Adaylar, SRC5 belgelerini yenileyebilmek için, SRC5 belgelerinin geçerlilik süresinin bitiminden önceki 1 yıl içerisinde bu sınav haklarını kullanabilirler. Ancak, bu hakların kullanımında sınav takviminde belirtilen başvuru ve ücret yatırma tarihlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.
7.  SRC5 Temel Belgesine sahip adayların, Sadece SRC5 Tanker, Sınıf 1 veya Sınıf 7 Belge türünden sınava girip başarılı olmaları halinde, SRC5 Tanker, Sınıf 1 veya Sınıf 7 Belgesi geçerlilik tarihi SRC5 Temel Belgesi geçerlilik tarihi kadar olacaktır.

AÇIKLAMA:

1) Eğitim Merkezlerinden eğitim almış ve Bakanlığımızca eğitimi onaylanmış kişiler kendi (e-devlet) şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan “Mesleki Yeterlilik Sınav Başvuru/Güncelle” kısmından veya SRC5 eğitimi aldıkları eğitim merkezlerince en son altı ay önce çekilmiş (yüz hatlarının tamamı gözükecek şekilde ve renkli) resimleri taranarak kamu.turkiye.gov.tr adresinden müracaatta bulunabilirler. Kendilerine ait resimleri taranmamış olan adaylar sınava alınmayacak olup, sınava alınmış olsalar bile sınavları geçersiz sayılacaktır. 
Sınav başvuru bitiş tarihinden önce Bakanlığımız evrak kaydına giren kursiyerlerin resim düzeltme talepleri işleme alınacak olup, sınav başvuru tarihinden sonra yapılan resim düzeltme talepleri bir sonraki sınav için dikkate alınacaktır.
Eğitim kurumunun kapatılmış olması halinde sınav başvurusu yapacak kişi kendi şifresi veya herhangi bir eğitim kurumu aracılığıyla müracaat edebilecektir.

2) Sınav ücreti, sınava girecek olan şahsın T.C. kimlik numarası belirtilerek Halk Bankası’na yatırılacaktır.

3) Sınav müracaatında bulunmuş ancak sınav ücretini yatırmayanlar adına sınav giriş belgesi düzenlenmeyecek ve bu kişiler sınava kabul edilmeyeceklerdir.

4) Adaylar, sınav giriş belgelerini http://www.turkiye.gov.tr  adresinden e-devlet şifreleri ile veya sertifikalarını aldıkları eğitim kuruluşları aracılığıyla http://kamu.turkiye.gov.tr adresinden temin edebilirler. Adaylara ayrıca posta ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar, sınava gelirken sınav giriş belgeleri ile resimli kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) yanlarında bulundurmak zorundadır. Söz konusu belgeleri ibraz etmeyenler sınava giremezler. 

5) Sınav ücreti hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.

DUYURULUR.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her Hakkı Saklıdır. 2019 LOGIMEX Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.