Tehlikeli Madde ve Güvenlik Danışmanlığı 2020 Sınav Takvimi Açıklandı


0
Categories : TMGD , TMGD Duyuruları

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2020 yılında yapılacak olan TMGD (Tehlikeli Madde  ve Güvenlik Danışmanlığı)( sınavlarının tarihlerini açıkladı. Bakanlık bu yıl 3 sınav yapacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliği çerçevesinde yapılması planlanan TMDG Sınavlarına ilişkin, sınav tarihleri ile sınav başvuru başlangıç ve başvuru bitiş tarihlerini gösteren sınav takvimini yayınladı. 

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) sınavları ne zaman?

Bakanlıktan açıklanan sınav takvimleri şu şekilde oldu:

TMGD 2020 sınav takvimi

29 Şubat 2020 Tarihli TMGD sınavına kimler girebilir?

29 Şubat 2020’deki sınavlara, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim merkezlerinde 06 Şubat 2020 saat 21:00’a kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar, 29 Şubat 2020 tarihinde yapılacak sınav için başvuru yapabilir. Başvuruların son tarihi 08 Şubat 2020’dir.

28 Haziran 2020 Tarihli TMGD sınavına kimler girebilir?

28 Haziran 2020’deki sınavlara, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim merkezlerinde 08 Haziran 2020 saat 21:00’a kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar, 28 Haziran 2020 tarihinde yapılacak sınav için başvuru yapabilir. Başvuruların son tarihi 08 Haziran 2020, saat 24:00 olarak belirtildi.

30 Kasım 2019 Tarihli TMGD sınavına kimler girebilir?

30 Kasım 2020’deki sınavlara, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim merkezlerinde 09 Kasım 2020 saat 21:00’a kadar tamamlanmış eğitimlere katılanlar, 30 Kasım 2020 tarihinde yapılacak sınav için başvuru yapabilir. Başvuruların son tarihi 09 Kasım 2020, saat 24:00 olarak belirtildi.

TMGD Sınavları nerede yapılacak? Hangi illerde TMGD Sınavına girebilirsiniz?

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre TMGD sınavlarının ; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul (Anadolu ve Avrupa Yakası), İzmir, Samsun, Sivas ve Trabzon’da yapılması planlanmaktadır.

Sınavla ilgili notlar:

1.    Bakanlık gerektiğinde sınav tarihlerinde ve sınav türünde değişiklik yapabilir.

2.    Sınava katılanlar sınav başvurusu sırasında sınav yeri için il tercihi yapacaklardır.

3.  Sınav yapılacak illerde başvuru sayısı 250 kişiyi geçmediği takdirde, bu başvurular en yakın ile kaydırılacaktır. Başvuru sayısı değerlendirmesinde SRC5 sınavı başvuru sayısı da dikkate alınacaktır. 

4.  Sertifikasını yenilemek üzere sınava girecek adayların, sertifika geçerlilik süresinin bitiminden önceki 1 yıl içerisinde 3 sınava girme hakkı bulunmakta olup, bu hakların kullanımında sınav takviminde belirtilen başvuru ve ücret yatırma tarihlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

AÇIKLAMA:

1) Eğitim Merkezlerinden eğitim almış ve Bakanlığımızca eğitimi onaylanmış kişiler kendi (e-devlet) şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan “TMGD Başvuru/Güncelleme” kısmından veya TMGD eğitimi aldıkları eğitim merkezleri tarafından en son altı ay önce çekilmiş (yüz hatlarının tamamı gözükecek şekilde ve renkli) resimleri taranarak kamu.turkiye.gov.tr adresinden müracaatta bulunabilirler. Kendilerine ait resimleri taranmamış olan adaylar sınava alınmayacak olup, sınava alınmış olsalar bile sınavları geçersiz sayılacaktır. 

Sınav başvuru bitiş tarihinden önce Bakanlığımız evrak kaydına giren kursiyerlerin resim düzeltme talepleri işleme alınacak olup, sınav başvuru tarihinden sonra yapılan resim düzeltme talepleri bir sonraki sınav için dikkate alınacaktır.

Eğitim kurumunun kapatılmış olması halinde sınav başvurusu yapacak kişi kendi şifresi veya herhangi bir eğitim kurumu aracılığıyla müracaat edebilecektir.

2) Sınav ücreti, sınava girecek olan şahsın T.C. kimlik numarası belirtilerek Halkbankası’na yatırılacaktır. Ayrıca, sadece sınavı kazanan kişiler T.C. kimlik numarasını belirtilerek TMGD Sertifika için 2020 yılı için belirlenecek belge ücretini Halkbankası’na yatıracaklardır.

3) Sınav müracaatında bulunmuş ancak sınav ücretini yatırmayanlar adına sınav giriş belgesi düzenlenmeyecek ve bu kişiler sınava kabul edilmeyeceklerdir.

4) Adaylar, sınav giriş belgelerini http://www.turkiye.gov.tr  adresinden e-devlet şifreleri ile veya sertifikalarını aldıkları eğitim kuruluşları aracılığıyla http://kamu.turkiye.gov.tr adresinden temin edebilirler. Adaylara ayrıca posta ile sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar, sınava gelirken sınav giriş belgeleri ile resimli kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport) yanlarında bulundurmak zorundadır. Söz konusu belgeleri ibraz etmeyenler sınava giremezler.  

5) Sınav ücreti hiçbir şekilde iade edilmeyecektir.

DUYURULUR.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her Hakkı Saklıdır. 2019 LOGIMEX Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.